Menu_2
Güncel Kullanılan Benzer Kodlama Örnekleri: Kredi Kartı Numarası Geçerliliği Kontrolü (Luhn Algoritması)     Ver:1.0
Kredi Kartı Numarası Açıklamalar
- - - Luhn Algoristması: Hans Peter Luhn ve IBM tarafından 1954 yılında geliştirilen bir algoritmadır. Bu algoritma, kötü niyetli saldırılara karşı koruma sağlamak için değil, yanlışlıkla yapılan hatalara karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Algoritmanın işleyişi, 19. yüzyılın başlarında Carl Friedrich Gauss tarafından geliştirilen matematiksel bir teknik olan modüler aritmetik üzerine kurulmuştur.
Kredi Kartı Numarası kodlamasında kullanılan yöntemler, sayıların dizilmesi, basamakların toplanması ve modüler aritmetik ile geçerliliğinin (benzerliğinin) kontrolü, Kur'an kodlamalarında benim kullandığım kodlama yöntemlerine benzerliği dikkat çekicidir.
Önemli Not: Bu web uygulamasında Kreti Kartı Numarasının doğrulanması yapılmaktadır. Bu uygulama kullanıcının bilgisayarında çalışır, hiç bir bilgiyi depo etmez ve başkalarıyla paylaşmaz. Doğrulamak istediğiniz Kredi Kartı Numarasını giridikten sonra [ Hesapla ] tuşunu kullanarak geçerliliğini yani, Luhn Algoritmasının tanımladığı kümedeki diğer Kredi Kartı Numaralarıyla benzer olup olmadığını görebilirsiniz. [ Tesadüf ] tuşunu kullanarak rastgele sayılar üretebilirsiniz. Kreti Kartı bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmayınız.!!!
     
Kriter
No
Açıklama Kodlama Sonuç Detay
1- Kredi Kartı Numarası Geçerlilik Kontrol Kodlaması Kriter-1: Kredi Kartı Numarasının 2,4,6 gibi Çift sırasındaki sayıların toplamı ve 1,3,5 gibi Tek sırasındaki sayıların 2 ile çarpılarak, basamak toplamlarının toplamı Toplaplandığında 10' a tam olarak bölünmelidir.
(Hans Peter Luhn ve IBM - 1954 USA)


Örnek çözüm:
Telif Hakkı © 2022  Mustafa Kurdoğlu | Tüm Hakları Saklıdır - 7ve19.com