Menu_2
Güncel Kullanılan Benzer Kodlama Örnekleri: TC Kimlik Numarası Geçerliliğinin Kontrolü     Ver:1.0
TC Kimlik Numarası Açıklamalar
TC Kimlik Numarası Doğrulama: Algoritmanın kim veya hangi kuruluş tarafından hazırlandığı konusunda herhangi bilgiye maalesef ulaşamadım. Bu algoritma elektronik ortamda TC Kimlik Numarası girilirken yanlışlıkla yapılan hatalara karşı koruma sağlamak için tasarlanmış. Algoritmanın işleyişi, matematiksel bir teknik olan modüler aritmetik üzerine kurulmuştur. TC Kimlik Numarası Doğrulama kodlamasında kullanılan yöntemler, sayıların dizilmesi, çeşitli sıralardaki sayıların toplanması ve modüler aritmetik ile geçerliliğinin (benzerliğinin) kontrolü, Kur'an kodlamalarında benim kullandığım kodlama yöntemlerine benzerliği dikkat çekicidir.
Önemli Not: Bu web uygulamasında TC Kimlik Numarasının doğrulanması yapılmaktadır. Bu uygulama kullanıcının bilgisayarında çalışır, hiç bir bilgiyi depo etmez ve başkalarıyla paylaşmaz. Doğrulamak istediğiniz TC Kimlik Numarasını giridikten sonra [ Hesapla ] tuşunu kullanarak geçerliliğini yani, Kodlamanın tanımladığı sayı kümedesindeki diğer TC Kimlik Numaralarıyla benzer olup olmadığını görebilirsiniz. [ Tesadüf ] tuşunu kullanarak rastgele sayılar üretebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmayınız.!!!
     
Kriter
No
Açıklama Kodlama Sonuç Detay
1- TC Kimlik Numarasının

2,4,6,8 gibi Çift sırasındaki sayıların toplamının 9 katı
ve
1,3,5,7,9 gibi Tek sırasındaki sayıların toplamının 7 katı

Toplamı 10'a bölündüğünde kalanı
Kriter-1: TC Kimlik Numarasının 2,4,6,8 gibi Çift sırasındaki sayıların toplamının 9 katı ve 1,3,5,7,9 gibi Tek sırasındaki sayıların toplamının 7 katı Toplamı 10'a bölündüğünde kalan 10. rakkama eşit olmalıdır.
Örnek çözüm:
2- TC Kimlik Numarasının

1,3,5,7,9 gibi Tek sırasındaki sayıların toplamının 8 katı

10'a bölündüğünde kalanı
Kriter-2: TC Kimlik Numarasının 1,3,5,7,9 gibi Tek sırasındaki sayıların toplamının 8 katı 10'a bölündüğünde kalanı 11. rakkama eşit olmalıdır.
Örnek çözüm:
3- TC Kimlik Numarasının

ilk 10 rakkamının toplamının

10'a bölündüğünde kalanı
Kriter-3: TC Kimlik Numarasının ilk 10 rakkamının toplamının 10'a bölündüğünde kalanı 11. rakkama eşit olmalıdır.
Örnek çözüm:
Telif Hakkı © 2022  Mustafa Kurdoğlu | Tüm Hakları Saklıdır - 7ve19.com